عدم موفقيت!

ديروز که نيکان را به دندانپزشکی بردم، خيلی نگران بودم که ناراحتی کند، بر خلاف انتظار من، او خيلی جدی روی صندلی مخصوص نشست و هيچی نگفت.
همینطور که دکتر داشت برایش پرونده تشکیل می‌داد او ساکت نشسته بود. کار پرونده کمی طول کشید به خصوص اینکه من کارت قلب نیکان را نشان دادم و باعث شد ریزه‌کاریهایی به پرونده اضافه شود و سوالها بیشتر شد. در این مدت پرستار یک پیشبند برای نیکان گذاشت و نیکان هم بدون اعتراض آن را تحمل کرد.
نوبت به معاینه دندانها رسید. اینجا بود که نیکان سرسختی نشان داد و هر کاری کردیم و هر ترفندی به کار بستیم دهانش را باز نکرد!!‌ نه یک کلمه حرف زد و نه دندانش را نشان داد. دهانش را سفت بسته بود که ما نتوانیم آنرا باز کنیم!!
من چند تا اسباب‌بازی کوچک با خودم آورده بودم ولی نیکان اصلا به آنها هم اعتنایی نکرد!‌ عینک آفتابیش را که خیلی به آن علاقه دارد برایش در‌آوردم و دکتر آنرا به چشمان نیکان زد، ولی او حتی لبخند هم نزد!! خلاصه اینکه دکتر دستکش‌هایش را در آورد و از معاینه او منصرف شد. گفت حتی اگر الان بتوانم دندانش را ببینم نمی‌توانم کاری برایش بکنم چون دهانش را باز نگه نمی‌دارد.
اما توصیه‌هایی که کرد:
۱- شیرینی‌جات خیلی کم به او بدهم.
۲- هر روز دو بار دندانهايش را به خوبی مسواک بزنم.
۳- در شيشه‌اش به شيری که می‌خورد شکر اضافه نکنم (که هيچ وقت نمی‌کردم).
۴- سه سالگی او را ببرم پيش دندانپزشک که دندانش را معاينه کند.
۵- اگر در اين مدت دندانش درد گرفت او را ببرم دکتر.

/ 2 نظر / 5 بازدید
Azita

دلارام جان، من هم سر مسواک با شهريار دردسر دارم. مشکل من اينه که بعد از مسواک حاضر نيست آب توی دهنش بگردونه و بعد تف کنه. قبلاْ راحت اين کار رو می‌کرد ولی الان مدتيه بازی در مياره. نمی‌دونم چی کار کنم؟ ممنون که توصيه‌های دندونپزشک رو اين جا نوشتی. برام جالب بود. در مورد کتاب پرسيده بودی. کتاب‌هايی که محبوب شهريارن بعضی‌هاشون مال بچگی‌های نگارن مثل سری «پسری که شجاع است/صبور است/ و...» و بعضی‌هاشون جديد مثل کتاب‌های داداشی، فردی (اولين روز مهد کودک، در آرايشگاه، در استخر و...) و مخصوصاْ کتاب های اينتراکتيو مثل اردک کوچکم کو، کيک تولدم کو، خرگوش را نوازش کن و از اين حرف‌ها. بعضی‌هاشون هم انگليسين که من براش به فارسی می‌گم. از همه بيشتر از میونشون Forgetful Max رو دوست داره. آره کتاب خوندن برای نگار خيلی تجربه خوبی بود. برای متین کتاب‌هايی رو انتخاب کن که از لحاظ انشايی و محتوايی کمی بالاتر از کتاب‌هايی باشن که خودش تنهايی می‌خونه. اين جوری وقتی براش می‌خونی سوال‌هايی براش پيش مياد که می‌تونه فورا ازت بپرسه و جواب بشنوه، از معنی لغات گرفته تا قراردادهای اجتماعی. بازی فکری هم باهاش می‌کنی، نه؟