بعضی چيزها با شعار دادن درست نمی‌شوند. هر چقدر هم که شعار انساندوستی بدهيم و خود را مخالف نژادپرستی بدانيم، اگر فرهنگ خودبرتربينی را در جامعه خود نبينيم و نشناسيم، به جايی نمی‌رسيم. هر چقدر هم نسبت به هويت خود شعار بدهيم، هويت ملی يا مذهبی، تا فرهنگ خودکم‌بينی را در جامعه خود ريشه‌کن نکنيم، پا که از مملکت بيرون گذاشتيم بايد سرافکنده باشيم.

اينها مقدمه‌ای بود تا تجربه‌ای را بازگو کنم. قبل از اينکه به لندن برويم متين نسبت به ايران و ايرانی بودن احساسات منفی بروز می‌داد و به خصوص بزرگترها را ناراحت می‌کرد. آن موقع متين ۷ سالش بود.

همان وقتها رفتيم لندن و حدود دو سال متين آنجا به مدرسه رفت. مدرسه متين يک مدرسه متعلق به کليسا بود که اشخاصی از جمله چارلز ديکنز در ساختنش نقش داشتند. می‌خواهم اين را بگويم که اين مدرسه هويت انگليسی و مذهبی داشت. اما من معتقدم اين مدرسه در متين که به شدت مستعد فراموش کردن هويت ايرانی خودش بود، تاثير مثبت گذاشت. بعد از مدت کوتاهی متين به مسلمان بودن و به ايرانی بودن خودش افتخار می‌کرد. همه جا و به همه کس در مورد هويت خودش می‌گفت و احساس تشخص می‌کرد. دليلش هم اين بود که مدرسه توانسته بود به تک تک دانش‌آموزان به درستی آموزش دهد که اختلاف مذهبی و نژادی هر کدام زيباست و نشان افتخار هر فردی است.

متين تشويق به دانستن بيشتر در مورد اسلام و ايران شد و کاملا اعتماد به نفس پيدا کرد. هنوز هم خوشبختانه همين احساس خوب را دارد و در مقابل کاستی‌هايی که می‌بيند به جای فرار از هويتش به فکر اصلاح و پيدا کردن راه حل است. می‌خواهم بگويم که اين يک احساس گذرا نبود و کاملا به وجهی ماندگار در شخصيت متين تبديل شد. ضمن آنکه اين احساس خوب نسبت به هويت خود، هرگز به افراط کشيده نشد و متين هميشه حالت پذيرش و احترام نسبت به تفاوت‌های ديگران را داراست.

/ 5 نظر / 9 بازدید
kim

کاش اون حس خوب متين در همه ماها وجود داشت اونوقت زيباييها خيلی بيشتر ميشد.پيشی ها را ببوسشون از طرف من

edward

واقعا همینطوره....موفق باشی

رهگذر...

...و سلام...اينجا بايد يه زره از توی کالبد رهگذر بيام بيرون...و بگم....ای ول ... ما خاک پای هرچی وطن پرسته... موفق باشيد....منتظرم...

اروند

راستی! اون مدرسه در تهرون شعبه نداره؟ آخه منم دو سال ديگه بايد برم مدرسه!

ساروي كيجا

دلم برات خيلی تنگ شده . یادم باشه تو اين هفته مسنجرم رو راه بندازم . باید یه بار هم به بهانه ی تاج خار بیام سراغت بغلت کنم يه خورده بفشارمت . دوستی هم بد چيزيه ها ...